rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Zmiany w Witkowie

DSC02635 Witkow budynek bramny wieza mieszkalna frgm muru obronnegoNie tylko pałac w Chichach zmienia się i pięknieje. W odległym 5 km Witkowie zaszły też duże zmiany. Nowy właściciel zarządził porządki w obiekcie i terenie, na którym obiekt się znajduje.

To niezwykle rzadki zabytek. Rycerska wieża mieszkalna pochodząca ze średniowiecza (XIV wiek). Została zbudowana z kamienia polnego, darni i cegieł na usypanym pagórku otoczonym fosą. Obok wieży zachował się budynek bramny oraz fragment muru otaczającego obiekt. Fosa była ledwo widoczna w gąszczu trzcin, krzewów  a cały teren porośnięty był całkiem okazałymi drzewami samosiejkami.

Tak to wyglądało na koniec kwietnia 2015 roku:

Wieża i jej otoczenie w 2015 roku

A tak wygląda na koniec maja 2018 roku:
DSC02635 Witkow budynek bramny wieza mieszkalna frgm muru obronnego

Wieża rycerska i jej otoczenie w 2018 roku

 
Wieża rycerska w Witkowie na starych pocztówkach. Zdjęcia ze strony.

 

Witków jest opisany na naszej stronie pod linkiem.

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/zmiany-w-witkowie/

2 Komentarze

  1. Darek

    Obiekt w Witkowie to zamek rycerski. Wieża była tylko najbardziej rzucającym się w oczy elementem gdy obiekt był całkowicie zarośnięty i przysłonięty krzewami samosiejek i trzciną w fosie. Dziedziniec, mur obronny z otworami strzelniczymi, fosa otaczająca całość, cztery basteje wyposażone w otwory strzelnicze. Ślady po ganku strażniczym na szczycie wieży. Przykład architektury militarnej. Obronny charakter obiektu zachowany w prawie niezmienionym kształcie z wyraźnie widocznymi do tej pory elementami tworzącymi całość założenia.

  2. Volt

    Zameczek troche jak część kasztelu z Wiedzmina 3 😉 piękne miejsce powodzenia życze w naprawach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge