rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Witków

Witków (niem. Wittgendorf) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Szprotawa nad rzeczką Młynówką (Brzeźniczanką jak podają mapy Google).

Z Chich do Witkowa jest tylko 5 km. Wieś Witków położona jest 11 km od Szprotawy, 18 km od Żagania, 50 km od Zielonej Góry, 170 km od Poznania, 220 km od Berlina i Drezna, 260 km od Pragi.

 

Wieś znana jest z:

  • unikatowej średniowiecznej, rycerskiej wieży mieszkalnej pochodzącej z XIV wieku zbudowanej z kamienia polnego, darni i cegły. Wieża została zbudowana na sztucznie usypanym pagórku, otoczona wałem wzmacnianym murem, który się częściowo zachował oraz fosą widoczną w ukształtowaniu terenu. Wewnątrz zachowały się freski z XV-XVI wieku o tematyce religijnej, ornamentalnej oraz rycerskiej.
witków1
  • wczesnogotyckiego kościoła z XIII w. (kilkakrotnie przebudowywanego) Matki Bożej Rokitniańskiej i św. Michała Archanioła. Kościół ma piękną sylwetkę, wspaniałe gotyckie portale, dobudowana zakrystię i kaplicę, otoczony jest zabytkowym, kamiennym murem z gotyckim budynkiem bramnym z XV w. Wnętrze jest bardzo skromnie wyposażone gdyż od czasów wojny do lat 90. kościół nie był użytkowany. Obecnie pełni rolę kościoła filialnego parafii w Chichach. We wnętrzu zachował się renesansowy nagrobek właściciela Witkowa z XVI wieku – Nickela von Warnsdorfa.
    Za kościołem droga prowadzi na cmentarz, dawny ewangelicki, który wygląda jakby walec po nim przejechał, zniwelował teren i na nim dokonuje się współczesnych pochówków. Tylko aleja prowadząca na cmentarz zdradza jego dużo starszy wiek.
witków2
  • Dworu i otaczających go zabudowań gospodarczych majątku w Witkowie pochodzących z XIX wieku. Od wybudowania dwór i folwark były własnością państwową i miały licznych zarządców. Po wojnie obiekty były częściowo wykorzystywane przez PGR a obecnie od lat popadają w ruinę.
witków3

 

Według informacji na dostępnych w Internecie stronach:

Witków po raz pierwszy wymieniany jest około 1346 roku należąc w tym czasie do członka rodu von Nechern. W 1419 roku właścicielem Witkowa jest Franczek von Warnsdorff zu Wetchindorf(1399-1431). Witków odziedziczyli jego trzej synowie: Kaspar, Nickel, Stibor i Hans, który od roku 1452 został panem na Gościszowie. W roku 1447 właścicielem Witkowa był Kaspar von Warnsdorff, w drugiej połowie XV wieku jedynym właścicielem Witkowa pozostaje Nickel. Po nim dziedziczą jego dzieci. Po bezpotomnej śmierci ostatniego z von Warnsdorffów, Mikołaja, Witków drogą spadku otrzymał arcyksiążę saski Moritz w drugiej ćwierci XVI wieku. Od arcyksięcia kupił wieś książę Fabian von Schönaich, kapitan księstwa żagańskiego. W 1596 roku dobra przejmuje cesarz Rudolf II po śmierci ostatniego z von Schönaichów Jana Jerzego.i w tym roku sprzedaje on Witków rodzinie von zu Dohna. W posiadaniu rodziny zu Dohna Witków jest do roku 1648, kiedy to umiera ostatni przedstawiciel tego rodu, z klucza chróścińskiego, a po 1711 roku, kiedy to umiera ostatni z rodu von zu Dohna na Śląsku- Karol Hannibal-cały majątek przechodzi w ręce Jadwigi Tschirnteni—Polekenhein. W połowie XIX wieku posiadłość z wieżą należała do Kasy Państwowej (wieś wraz z nowo wybudowanym folwarkiem należała do pruskiej kamery państwowej) i była wydzierżawiana.
W tym czasie wieża była wykorzystywana do celów mieszkalnych przez pra­cowników folwarku. Po zakończeniu II wojny światowej część pomieszczeń przeznaczono na magazyn PGR.

W Internetowej Encyklopedii Powiatu Żagańskiego napisano:

Witków w latach 1786-87 (Wittgendorf, obecnie wieś w gminie Szprotawa), miejscowość należy do komory szprotawskiej. Posiada kościoły kat. i ewang. 2 plebanie, 2 szkoły, 2 folwarki ziemiańskie, sala wiejska, 2 młyny (wiatraki), 1 młyn wodny. 27 chłopów, 44 zagrodników, 2 chałupników. Łączna liczba mieszkańców: 719.

Witków w 1840 roku, wieś należy do komory szprotawskiej. Przed 1818 rokiem przynależała administracyjnie do powiatu żagańskiego. 2 folwarki, szkoła ewang. tylko dla miejscowych (zbud. w 1539 roku), budynek szkoły kat., młyn wodny, 2 młyny (wiatraki), palarnia, 2 gospody. Razem 133 chałupy. Nauczyciel, 3 ławy lniarskie, 5 innych rzemieślników, 18 kupców. Łączna liczba mieszkańców: 810 (w tym 28 katolików). Kościół ewang. parafialny na miejscu, kościół kat. na miejscu z niewielkimi dobrami kościelnymi. 1050 owiec, 491 wołów.

 

Poszukującym szczegółowych informacji polecamy strony:

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/witkow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge