rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Szprotawa – tajemnice kościoła Wniebowzięcia NMP – co zawierała szklana trumna?

IMG_0465 Szprotawa k.Wniebowziecia NMP z XIII w.Otrzymaliśmy opowieść rodowitej szprotawianki, obecnie mieszkającej w Bobrzanach.

Moja rodzinna Szprotawa, w której mieszkałam 22 lata pozostaje w mojej pamięci jako miasto pełne tajemnic. Ilekroć je odwiedzam wciąż jestem pod jego urokiem.

W dzieciństwie, w 1969 roku, w drugiej klasie szkoły podstawowej,

będąc na lekcji religii przeżyłam niesamowitą przygodę.

Na religię chodziliśmy na plebanię ale raz zdarzyło się, że lekcja religii wyjątkowo odbyła się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny[1]. Siostra zakonna[2] zaprowadziła nas do bocznej salki po prawej stronie kościoła i wróciła na plebanię, gdyż coś zapomniała. Mieliśmy grzecznie czekać na jej powrót.

Pozostawieni bez nadzoru z ciekawością badaliśmy nowe wnętrze. Od razu naszą uwagę przyciągnęły tajemnicze schody prowadzące na chór magdalenek[3] nieużywany od pewnie stu lat. Kusiły do wejścia i zobaczenia co się za nimi kryje. Jeden z chłopców otworzył drzwi i grupka najodważniejszych udała się na górę.

Przy ścianie ujrzeliśmy szklaną trumnę z napisem, a w niej bardzo młodą i drobną postać, chyba jakiejś księżniczki, w welonie i z wiankiem w rękach.

Uwagę naszą zwróciła twarz, na której były liczne, aczkolwiek drobne pęknięcia. Tylna część szklanej trumny była odsłonięta, tak

więc jedna z zuchwałych dziewcząt złapała za nogę, aby sprawdzić prawdziwość owej postaci.

Przerażeni wróciliśmy do salki. Nigdy nie przyznaliśmy się do naszej eskapady.

Od tej chwili, będąc w moim ukochanym kościele moje oczy automatycznie spoglądały w kierunku chóru magdalenek.

Na myśl nasuwało się wiele pytań:

Cóż to za postać[4]?

Dlaczego nie jest wystawiona na publiczny pokaz?

Jak tam się znalazła?

Dlaczego nikt o tym nic nie mówi?

 

 


 

[1] Początki kościoła sięgają IX wieku. Udokumentowane istnienie od 1260 roku. Pierwotnie jednonawowy, romański, zbudowany z kamieni i rudy darniowej. Rozbudowany w XV wieku do gotyckiej formy trójnawowej.

[2] Zgromadzenie Sióstr świętej Elżbiety obecne w kościele WNMP w Szprotawie od 1869 roku.

[3] Powstały w XIII wieku Zakon Sióstr Marii Magdaleny od Pokuty. Siostry magdalenki CSMM przybyły do kościoła WNMP w 1314 roku z małego klasztoru w Bytomiu Odrzańskim. Pozostawały w nim do 1810 roku, gdy klasztor został zlikwidowany. Chór zakonnic wybudowano w 1516 roku.

[4] Czytaj wyjaśnienie zagadki.

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/tajemniac-kosciola-w-szprotawie/

1 komentarz

  1. Wojciech Zięba

    Ciekawa historia, ale ja szukam wiadomosci o innym kościele w Szprotawie, on byl taki maly, i leżał na drodze do Malomic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge