rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Szprotawa – tajemnice kościoła Wniebowzięcia NMP – Święta Faustyna

sw.faustynaNa odpowiedzi na pytania dotyczące szklanej trumny na chórze zakonnym w kościele Wniebowzięcia NMP w Szprotawie przyszło czekać do 2005 roku.

Znany regionalista pan Maciej Boryna tak pisze o tajemniczej szklanej trumnie:

Wielu szprotawian już wie, że w kościele pw. Wniebowzięcia NMP znajduje się szklana trumna „jakiejś księżniczki”. Dodają, że trumna jest hermetycznie zamknięta. Niektórzy mieli okazję ją zobaczyć. Jednak kogo by nie zapytać, kim była ta Faustyna i jak trafiła do Szprotawy, – nikt nie potrafił udzielić odpowiedzi.

Trumna, a raczej wykonany w stylistyce barokowej sarkofag, do dziś spoczywa w murach kościoła. Choć nie wystawiony na publiczny pokaz. Jedna ze ścian sarkofagu jest wykonana z matowego szkła, podzielonego na dwie części spojone ołowiem. Sarkofag nigdy nie był hermetyczny. Przez matową szybę z bardzo bliskiej odległości można dostrzec sylwetkę drobnej kobiety niskiego wzrostu. Jej twarz wykonana jest z woskowej masy pokrytej kolorowymi farbami. Na głowie ma welon. Ubrana jest w długą sukienkę, dziś już mocno wyblakłą i zakurzoną. W rękach trzyma wianek, prawdopodobnie włożony do sarkofagu w okresie późniejszym.

Napis na górnej części sarkofagu informuje nas, że jest to FAUSTINA.

– Na pomoc przychodzi nam zapomniana niemiecka praca Clemensa Baiera pt. Historia kościoła farnego w Szprotawie” (oryg. „Geschichte der Stadtpfarrkirche zu Sprottau”). Sarkofag trafił do Szprotawy w drugiej połowie XVIII wieku.

„…W tym czasie dom boży otrzymał dzięki patronowi jezuitów Baltazarowi Lindner z Rzymu ciało świętej Faustyny razem z AUTHENTIKA. List towarzyszący z 17 sierpnia 1765 roku zaczyna się następująco: Co już dawno temu obiecałem, w końcu z wielkim trudem dotrzymałem ku wielkiej radości Waszej czcigodnej Pani Przeoryszy i całego szacownego szprotawskiego klasztoru, mianowicie święte ciało S.Faustyny męczenniczki…”

List oraz odpowiedź Lindnera na podziękowanie znajdowały się w odpisie w archiwum parafialnym. Tzw. AUTHENTIKA leżała za szybą sarkofagu (kość prawego ramienia). Relikwie zostały przyniesione do Lubania na barkach pewnego mężczyzny i prawdopodobnie stąd odebrane. Potem wystawione w szklanej trumnie na ołtarzu chóralnym Magdalenek.

Święta Faustyna umarła śmiercią męczeńską w 304 roku w Rzymie w czasie prześladowania chrześcijan. Papież Klemens XIII uroczyście przekazał relikwie „świętej z katakumb” 9 października 1763 roku klasztorowi Kapucynów w Porrentruy. Faustyna miała swoje święto przypadające na trzecią niedzielę września. Podczas sekularyzacji klasztoru uratowano szczątki świętej i złożono w kościele św. Piotra w Pruntrut, gdzie spoczywają do dziś w kaplicy św. Michała. Różne szczątki św. Faustyny znajdują się w wielu kościołach.

Wpis został zgłoszony do Wikipedii i brzmi w następujący sposób:

Sarkofag Świętej Faustyny Męczenniczki Rzymskiej w Szprotawie przechowywany w Kościele Wniebowzięcia NMP.

Dopiero badania Muzeum Ziemi Szprotawskiej przeprowadzone w 2005 pozwoliły na ustalenie tożsamości persony przechowywanej w sarkofagu oraz okoliczności, w jakich relikwie trafiły do kościoła. Okazało się, że należą do zapomnianej świętej.

Sarkofag trafił do Szprotawy wprost z Rzymu w 1765 na prośbę przeoryszy tutejszego klasztoru Magdalenek.

W rzeczywistości znajduje się w nim naturalnych rozmiarów sztuczna figura ludzka z drewnianym pudełkiem zawierającym kość prawego przedramienia beatyfikowanej.

Faustyna umarła śmiercią męczeńską w 304 w Rzymie w czasie prześladowania chrześcijan.

 

Literatura

– Clemens Baier „Geschichte der Stadtpfarrkirche, ehemal. Klosterkirche der Magdalerinnen zu Sprottau”, 1905

– Maciej Boryna „Klaus Hänsch – Pomiędzy Szprotawą a Europą”, 2005

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/swieta-faustyna-szprotawa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge