rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Pałac Diebitschów w Chichach

Dodano: 16 marca 2009, 10:42

Źródło

Pałac w Chichach wzniesiono w 1718 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie Iławki, prawdopodobnie na miejscu starszej rycerskiej siedziby mieszkalnej.

Chichy- palac001

Pałac Chichy – widok z początku XX wieku

Już w 1539 roku jest mowa o Franciszku von Nechern, do którego należała ta część miejscowości. Zarówno sama lokalizacja jak i owalny charakter zabudowy przemawiają za niegdysiejszym warownym przeznaczeniem tego miejsca.

Przebudowa pałacu nastąpiła około 1840 roku, nadając mu znamiona neoklasycystyczne. Przy czym obiekt powiększono o dobudówkę od strony północnej. W latach 70. XX wieku budowlę poddano pracom remontowym i adaptacyjnym, niszcząc część architektonicznego wystroju elewacji. Pałac jest budowlą murowaną, dwukondygnacyjną, na wysokim podpiwniczeniu, założoną na planie prostokąta o wymiarach 24×13 metrów, z dobudowanym od północy prostokątnym aneksem. Zarówno część główną jak i dobudówkę nakrywają dachy mansardowe z lukarnami. Elewację, w narożach ujętą boniowaniem, podzielono listownym gzymsem międzykondygnacyjnym. Okna w parterze zdobią profilowane nadokienniki. Fasada zaakcentowana jest na osi środkowej pozornym ryzalitem, zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Do wejścia prowadzi wysoki, dwustronny podjazd.

Z rysunku Wernera, wykonanego około 1740 roku, wynika, że przy barokowym pałacu znajdował się park, przylegający od strony południowej. W parku rośnie obecnie wiele pomnikowych drzew.

Pałac jest obecnie własnością prywatną. Mają w nim siedziby: Lubuska Akademia Sztuki – Fundacja Chichy Art oraz Bractwo Strażników Wałów Śląskich.

 


Na podstawie:
Maciej Boryna „Małomice na rubieży Borów Dolnośląskich” 2008.

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/palac-diebitschow-w-chichach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge