rel='stylesheet' type='text/css'>

Muzeum Domowe

Moje muzeum domowe

MD-frontMyśl o nim pojawiła się w trakcie prac remontowych pałacu. Im bardziej pałac piękniał tym pragnienie otwarcia go dla szerszej publiczności narastało. Urządzając wnętrza wciąż poszukiwałam przedmiotów, które pasowałyby do tego miejsca, do współczesności, ale też historii. Tak – historia wdziera się po prostu w moją świadomość i wręcz woła, aby ją pokazać całemu światu. Patrzę nieraz jak ludzie pozbywają się przedmiotów, które według nich są niemodne. Dla mnie to są przedmioty „z duszą”, przynoszą powiew dawnych emocji, pozwalają wyobraźnią dotknąć minionego świata. Nigdy nie myślałam, że ze świata ulotnych dźwięków przeniosę się w świat przedmiotów.

Marzę więc aby otworzyć domowe muzeum w pałacu w Chichach. Źle się wyraziłam – nie otworzyć a budować. Odkryłam radość tworzenia czegoś powoli, krok po kroku, układania mozaiki z małych elementów. Czasem te elementy przynoszą inni ludzie: znajomi, przyjaciele, obcy.

Widzę w domowym muzeum w pałacu miejsce dla pamiątek po dawnych właścicielach, dla miejscowego rękodzieła i folkloru, dla przedmiotów, które wyszły z użycia. Chciałabym zaprosić z wystawą swojego sąsiada – kolekcjonera starych pocztówek. Mam nadzieję, że wspólnie z tymi, którzy przybyli po wojnie do Chich i okolic ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej stworzymy też izbę pamięci ich trudnych lat po utracie własnych domów i wrastania w nowe miejsca.

Szukam wzorów i z radością stwierdzam, że ich nie brakuje i są bardzo blisko.

Już wiem, że w Kudowie raz w roku odbywa się Forum Muzeów Domowych, na które przyjeżdżają też goście z zagranicy – Czech, Słowacji i Ukrainy. W Legnicy pan Edward Krakowski otworzył takie muzeum. Niektórzy sugerują, że można oprzeć się na Programie Rozwoju Obszarów Miejskich i Wiejskich. Wiem, że są organizowane warsztaty dla osób chcących podjąć się takiego dzieła. Nauka przede mną!
Poznałam – na razie tylko ze strony internetowej – propagatora idei muzeów domowych pana Stanisława Michalika. Zachęcam do przeczytania jego tekstu „Dwa w jednym – łowisko pstrąga i muzeum domowe w Łomnicy”.

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/muzeum-domowe/

1 komentarz

  1. Tadeusz

    Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej w swej działalności statutowej realizuje działania zmierzające do organizowania muzeów domowych.Proponujemy odwiedzić naszą str.int. na której znajduje się opracowanie Rodzinne Zakątki Pamięci.Zakątek taki znajduje się w Milanówku wraz z ogrodem miniatur architektonicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge