rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Mistrz ołtarza z Gościeszowic

http://lubuskie.regiopedia.pl/wiki/mistrz-oltarza-z-goscieszowic

Dodano: 18 września 2008, 08:44

121188-_dsc9280Mistrz ołtarza z Gościeszowic działał na terenie księstwa żagańskiego w latach 1499 do 1520. Jego warsztat znajdował się w Żaganiu przy klasztorze kanoników regularnych zakonu św. Augustyna, który to był głównym fundatorem wielu ołtarzy na terenie księstwa.
Do dziś przez historyków sztuki jego działalność nie została w pełni doceniona. Nie poddano szerokiej analizie jego twórczości, która jak na to wiele wskazuje była bardzo płodna.
Na podstawie znanych wytworów warsztatu Mistrza należy przyjąć, iż z jego warsztatu wyszło co najmniej 30 retabulów, na wyposażenie kościołów znajdujących się w miejscowościach księstwa żagańskiego. Do dziś w pierwotnej lokalizacji znajduje się około 10 ołtarzy, w takich miejscowościach jak Gościeszowice, Dzikowice, Mycielin, Chichy, Wichów, Chotków, Konin Żagański, Witoszyn Dolny, Iława. Wiele z elementów ołtarzy znajduje się w kościołach Wielkopolski, lub muzeach Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania.
Nic nie wskazuje na to, iż warsztat Mistrza działał we Wrocławiu, choć tam należy szukać początków działalność Mistrza. Znany jest jego udział w pracach warsztatu tzw. Mistrza lat 1486/87, który działał we Wrocławiu. Wykonał ten warsztat min. retabulum głównego ołtarza w kościele Panny Marii na Piasku, epitafium księcia Wacława Żagańskiego w kościele pw.św. Barbary, oraz nastawę ołtarzową w kościele joannitów w Strzegomiu.
Przyjmuje się, iż Mistrz Ołtarza z Gościeszowic był kontynuatorem stylu Mistrza lat 1486/87. Najprawdopodobniej znał osobiście Wita Stwosza, który w tym czasie przebywał czasowo we Wrocławiu. Jako artysta nie był najwyższego lotu, ale jego zdolności organizatorskie pozwoliły na stworzenie warsztatu który na ówczesne czasy był niemalże fabryką wytwarzającą ołtarze na potrzeby kościołów jednego regionu, tzn. księstwa żagańskiego. Do dziś trwają spory co do datowania ołtarza znajdującego się w kolegiacie kaliskiej. Podawane są trzy daty powstania tego retabulum. Ale wytłumaczenie wydaje się jest prostsze, i aż nadto oczywiste. Ołtarz kaliski znalazł się tam zapewne za przyczyną „wyprzedaży” ołtarzy z żagańskich kościołów jakiej dokonali w 1539 roku luteranie, sprzedając je na jarmarkach w Wielkopolsce.
Katalog opatów żagańskich podaje, iż właśnie w tym roku wywieziono na wozach 20 ołtarzy z kościołów Piotra i Pawła w Żaganiu, oraz z kościoła klasztornego. Za przyczyną tej wyprzedaży ołtarze żagańskie znalazły się w kościołach Wielkopolski, oraz w Brandenburgii i Saksonii. Za najwcześniejsze dzieło Mistrza Ołtarza z Gościeszowic, choć bez datowania, uważa się Epitafium Hubnera z męczeństwem św. Apolonii z klasztoru św. Jakuba we Wrocławiu. Losy tego epitafium, które mogło być pracą „dyplomową” Mistrza, po 1929 roku nie są znane.
Zarówno osoba Mistrza, jak i jego działalność są intrygujące i oczekują na swoją monografię.

Mirosław Kasztel

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/mistrz-oltarza-z-goscieszowic/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge