Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku już w kolejnym roku 1919 powołano 24 lipca Policję Państwową. Funkcjonowała ona do 15 sierpnia 1944 roku. W latach niewoli komunistycznej funkcjonowała Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa powołana 7 października 1944, która swoje święto – obchodziła właśnie 7 października. Tak działo się do 1989 roku. Policja …
Ludzie i ich pasje
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/swieto-policji-24-lipca-w-wierszu-mieczyslawa-palysa/
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/przyjmij-kwiaty-na-lace-zbierane/
Pochwała działki
Wiosna tego roku wybuchła gwałtownie. Wysokie temperatury przyspieszyły wegetację. Rozpoczął się sezon działkowy. Park przy pałacu w Chichach to ogromna działka. Nie znajdziesz tutaj upraw cukinii, borówki amerykańskiej i warzyw ale utrzymanie parku i stawu to ogrom pracy do wykonania. Pan Mieczysław Pałys nadesłał nam swój wiersz opisujący jego działkę i to czym ona …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/pochwala-dzialki/
Mieczysław Pałys i jego wierszowane opisywanie świata
Jesień Jesień złota, smutna, cicha Tu i przy pałacu w Chichach. Często także załzawiona Bo co roku taka ona. Drzewa liście pogubiły Będą teraz szeleściły. Gołe drzewa też się smucą Liście im na wiosnę wrócą. Jesień I Spadły już z drzew kasztany, oraz z dębów żołędzie lecz drzewa się tym nie martwią, z …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/mieczyslaw-palys-wiersze/
Stowarzyszenie na rzecz remontu
To część nazwy społecznego ruchu, który powstał i rozpoczął działalność kilka miesięcy temu (jesienią 2014 roku). To jedno słowo remont budzi jak najlepsze, pozytywne skojarzenia. Myślimy o tym, aby pospieszyć z pomocą, bo coś wymaga remontu. Może to być rzecz, przedmiot, budynek, ogrodzenie, urządzenie, droga itd. Może to też być remont naszego małżeństwa, naprawa relacji …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/stowarzyszenie-na-rzecz-remontu/
Marian Ryszard Świątek – regionalista pasjonat
Spotykamy pana Mariana Świątka przed pałacem książęcym w Żaganiu. Wychodzi z liczną grupą przewodników z Rygi, którzy wyruszyli w podróż szkoleniową szlakami rodu Bironów, kurlandzkiej szlachty, po której w Jełgawie (dawna Mittawa) pozostał największy i najpiękniejszy pałac. Bironowie kupili księstwo żagańskie, władali stanowym miastem Sycowem, w Żaganiu mają mauzoleum swojego rodu a najmłodszej córce księcia …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/marian-ryszard-swiatek-regionalista-pasjonat/
Irina Świątek – dawny Żagań pędzlem malowany
Irina Świątek, żona regionalisty Mariana Ryszarda Świątka, przedstawia Państwu Żagań, w którym mieszka z mężem w zupełnie inny sposób. Nie pisze artykułów, nie szuka historycznych materiałów i źródeł, nie oprowadza wycieczek, (choć jest czasami tłumaczem). Pędzlem opowiada historię tego miasta z XIX wieku. Jej zapał, precyzja pędzla, doskonałe wyczucie barw i cierpliwość pozwalają patrzącym przenieść …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/irina-swiatek-dawny-zagan-pedzlem-malowany/
Szprotawa – Izba Historii
(Die Sprottauer Geschichtekammer) W grudniu 2015 roku Szprotawa pożegnała zmarłego 27 listopada Mieczysława Pozaroszczyka. Był twórcą i społecznym kustoszem Izby Historii w Szprotawie. Śmiało można powiedzieć, że pasji i energii wielu mogło mu pozazdrościć. Przez 44 lata swojego życia gromadził pamiątki związane z przeszłością miasta, nawiązywał i pielęgnował kontakty z niemieckimi miastami partnerskimi, poszukiwał …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/szprotawa-izba-historii/
Dolnośląska Szkoła Tradycji
Zamieszczone poniżej materiały pochodzą ze strony Akademii Kolberga. Spotkaliśmy się na Dolnym Śląsku. Połączyły nas muzyka oraz historie, które słyszeliśmy od ludzi przybyłych tu po wojnie z bardzo różnych stron. Tutaj wszyscy jesteśmy przybyszami, a każda tradycja musiała pokonać długą i trudną drogę. Pieśni spod Tarnopola śpiewa się dziś w poniemieckich domach, Łemków spotyka się …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/dolnoslaska-szkola-tradycji/
Mistrz ołtarza z Gościeszowic
http://lubuskie.regiopedia.pl/wiki/mistrz-oltarza-z-goscieszowic Dodano: 18 września 2008, 08:44 Mistrz ołtarza z Gościeszowic działał na terenie księstwa żagańskiego w latach 1499 do 1520. Jego warsztat znajdował się w Żaganiu przy klasztorze kanoników regularnych zakonu św. Augustyna, który to był głównym fundatorem wielu ołtarzy na terenie księstwa. Do dziś przez historyków sztuki jego działalność nie została w pełni doceniona. …
Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/mistrz-oltarza-z-goscieszowic/