rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Irina Świątek – dawny Żagań pędzlem malowany

IrinaIrina Świątek, żona regionalisty Mariana Ryszarda Świątka, przedstawia Państwu Żagań, w którym mieszka z mężem w zupełnie inny sposób. Nie pisze artykułów, nie szuka historycznych materiałów i źródeł, nie oprowadza wycieczek, (choć jest czasami tłumaczem). Pędzlem opowiada historię tego miasta z XIX wieku. Jej zapał, precyzja pędzla, doskonałe wyczucie barw i cierpliwość pozwalają patrzącym przenieść się w czasy, gdy pod rządami księżnej żagańskiej Doroty Talleyrand Perigord de Dino (1844-1862) Żagań przeżywał okres wspaniałego rozkwitu, był jedną ze stolic kulturalnych Europy.

Choć z urodzenia jest lwowianką i Lwów pozostaje jej osobistą miłością to nie mniejszym uczuciem obdarzyła Żagań. Popatrzcie na obrazy jakie wyszły spod jej pędzla.

Lubi też kwiaty, przyrodę. Jest uważnym, milczącym obserwatorem toczącego się wokół niej życia ale potrafi też ostro dyskutować.kwiaty-iriny

Zapraszamy Państwa do zwiedzania historycznego Żagania w jej obrazach.

Może mieli Państwo szczęście kupić kalendarz z jej pracami. Maluje olejami i pastelami. Technika pasteli pozwala Irinie szybko rejestrować zobaczone momenty a farby olejne drobiazgowo oddawać szczegóły dawnych budowli, ubiorów i sceny z życia.

Możemy zdradzić, że piecze świetne ciasta. Swoim niskim głosem ze śpiewnym, wschodnim akcentem opowiada o sprawach, które zwracają jej uwagę: o dziwnych zjawiskach, o sile naturalnych medykamentów i potrzebie życia zgodnie z naturą.

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/irina-swiatek-dawny-zagan-pedzlem-malowany/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge