rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Dzieciątko Jezus jak nowe

Do kościoła parafialnego  św. Jana Chrzciciela w Chichach (XIII wiek) powróciła figura Dzieciątka Jezus po renowacji. Wygląda przepięknie. Jaśnieje białą szatą ze złoceniami, kolory purpurowego królewskiego płaszcza podbitego gronostajami są żywe. Zniknęła szarość, którą figura pokryła się w trakcie swojego ponad siedemdziesięcioletniego życia w kościele w Chichach.

Dzieciątko błogosławi wiernych rączką ze wszystkimi paluszkami, jabłko – symbol władzy królewskiej zwieńczone jest krzyżykiem, podobnie jak zamknięta pałąkami korona – symbol duchowej i wiecznej władzy nad światem Jezusa Chrystusa, Króla królów.

Dzieciątko Jezus zostało pięknie wyeksponowane w kościele – stoi na specjalnej kolumnie. Ma też postument pozwalający nieść figurę w procesji przez cztery osoby.

 

Pod koniec listopada w Chichach odsłonięto pamiątkowy kamień z tablicą zawierającą nazwy miejscowości na Kresach, z których przybyli obecni mieszkańcy Chich, Janowca i Bobrzan.

Figura Dzieciątka Jezus jest kolejnym symbolem ciągłości historii mieszkańców tych miejscowości. Stała przecież do 1946 roku w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Kaczanówce (w powiecie skałackim, województwie tarnopolskim), jednej z wiosek, której mieszkańcy licznie zasiedlili Chichy, Janowiec i Bobrzany po przymusowej repatriacji z Kresów. Nie wiemy jak długo wędrowała w procesjach w Kaczanówce ale po renowacji jest gotowa służyć wiele lat potomkom kaczanowiaków i innym mieszkańcom parafii.

Jej obecność ma też wymiar jednostkowy. Pani Maria Krzywiec spełniła testament swojej prababci Rozalii Miślińskiej, która nie patrząc na ciasnotę w repatriacyjnym wagonie zabrała Dzieciątko Jezus w prawie 1000. km podróż aż do Chich.

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/dzieciatko-jezus-jak-nowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge