rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Chichy

 

O Chichach raz jeszcze

Chichy – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Małomice. Kiedyś występowała pod nazwami: Conradi Villa, Kunzendorf, Namysłów.

Może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami:

  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z połowy XIII wieku,
    budynek bramny do kościoła wraz z kamiennym ogrodzeniem z XIV-XV w.
  • zespół pałacowy z XVIII wieku:
    – pałac z XV w. przebudowany w 1840 roku
    – park

 

DSC06325 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela tekst DSC06754 Chichy budynek bramny kosciola.JPG
DSC06069 Chichy palac tekst DSC06222 Chichy park tekst

 

Zachowany do dzisiaj i pieczołowicie podnoszony z ruin pałac w Chichach zbudowano w XVIII wieku a przebudowano w stylu neoklasycystycznym w XIX wieku. Ale siedziby mieszkalne w tym miejscu są o wiele starsze. Podobnie i miejscowość, która ma przeszło 700 lat. Mogli Państwo zapoznać się z jej historią w dziale Historia Chich i pałacu.

Również kościół św. Jana Chrzciciela zbudowano dużo wcześniej niż pałac, bo w drugiej połowie XIII wieku. Być może w XII czy XIII wieku była tu stanica rycerska podobna do tej w Janowcu czy Witkowie.

Tu napiszemy więcej o Chichach dzisiejszych.

Już kilka lat temu sołtys Chich pani Elżbieta Lis udzielając wywiadu Lokalnej – gazecie powiatu żagańskiego podkreślała, że jest mnóstwo rzeczy, które łączą wsie Chichy i Janowiec. I nie jest to tylko los repatriantów, który mieszkańców tych wsi połączył, stając się początkiem ich nowego „tu i teraz”.

Kościół nadal stoi. Zjednoczył mieszkańców parafii (wsie Chichy, Janowiec, Bobrzany) bo wiek daje o sobie znać i powstało realne zagrożenie zawalenia się dachu. Tu możesz przeczytać o Stowarzyszeniu na rzecz ratowania kościoła w Chichach

DSC06325 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela tekstWe wnętrzu jeden z gotyckich tryptyków czeka wciąż na odtworzenie ukradzionych przed laty figurek. Organy czekają na organistę pasjonata aby szacowne mury ożywiła muzyka połączona ze śpiewem. Na razie wszyscy kamienni rycerze i damy z epoki renesansu śpią spokojnie w kościele w Chichach i czekają na zmiany.

 

IMG_0202-1 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela nagrobek 5 IMG_0196-1 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela nagrobek 4.JPG IMG_0195-1 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela nagrobek 3.JPG
DSC06770 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela nagrobek 1.JPG DSC06772 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela nagrobek 2.JPG DSC06774 Chichy k. sw. Jana Chrzciciela brak figur.JPG

 

Czeka też Dzieciątko Jezus przywiezione 70 lat temu przez prababcię pani Marii Krzywiec, panią Rozalię Miślińską z kościoła św. Michała Archanioła w Kaczanówce koło Tarnopola. DJezus-ChichyW 1946 roku przejechało z repatriantami 1000 kilometrów i pozostało jedynym znakiem, że wielu z Chich i sąsiednich miejscowości zostawiło swoją przeszłość na Kresach.

Może pani Rozalia słyszała słowa karmelity bosego ojca Anzelma Gądka, Sługi Bożego, który tak opisywał w 1921 roku Boże Dziecię:

„Kto pozna Dziecię Jezus okiem wiary, kto zbliży się do Niego krokiem ufności i kto Je obejmie ramionami miłości, temu odkrywają się tajemnice Boże, które Ojciec tego Dziecięcia razem z Nim objawia maluczkim…”. Ze względu na to znalazło się dla figury miejsce w wagonie repatriacyjnym, który służył dwom rodzinom i miał pomieścić dorobek ich życia z Kaczanówki.

Dzieciątko Jezus wciąż symbolizuje dobroć, miłość i pokorę.

W prawej, błogosławiącej wiernych rączce nie ma czterech paluszków, po krzyżyku wieńczącym jabłko królewskie – symbol władzy królewskiej, trzymanym przez Dzieciątko w lewym ręku pozostał tylko ślad.

Ale ma na głowie zamkniętą pałąkami koronę zakończoną kulą (krzyż na jej szczycie nie zachował się). Ta korona to symbol duchowej i wiecznej władzy nad światem Jezusa Chrystusa, Króla królów. Figurka jest noszona przez dzieci w procesji Bożego Ciała i rezurekcyjnej. Może parafianie upamiętnią miejsce skąd ich Opiekun przybył wraz z nimi. W wielu kościołach w kruchcie są takie tablice.

plebania-Chichy

Dar Bogdana Prucza z Katowic, który ofiarował bezpłatnie na plebanię dom swojego ojca T. Prucza.

Naprzeciwko kościoła stoi piękny w swojej bryle, rozłożysty budynek. Też czeka – na pomysł wykorzystania. Może Izba Pamięci, może muzeum.

Na razie spogląda na parafian wychodzących z kościoła na drogę przez budynek bramny z nadzieją swoim jednym okiem – oknem zwanym ze względu na swój kształt, powiekowym.

Wracamy do sołtys Chich, pani Elżbiety Lis, której wypowiedzi redakcja dała tytuł „Razem raźniej”. swietlica-ChichyPodkreśla ona, że nie tylko kościół i cmentarz są wspólne ale szkoła również. Pani Elżbieta zabiegała na posiedzeniach Rady Miejskiej w Małomicach o zrobienie bezpiecznego pobocza dla dzieci z wiosek idących wzdłuż drogi do budynku szkoły w Chichach.DSC06803 Chichy swietlica Wiejska.JPG

Przy tej samej drodze niedawno został odnowiony budynek, w którym mieści się Wiejska Świetlica Chich i Janowca. Jest miejsce na wspólne radzenie w sprawach wsi, na spotkania świąteczne, na zebrania Koła Gospodyń Wiejskich. Koło też jest jedno. Tradycje przechodzą z pokolenia na pokolenie a łatwiej działać i dzielić się praca i przygotowaniami w większej gromadzie.

Wspólne natomiast boisko znajduje się we wsi Janowiec.

Gdyby nie wijący się potok Młynówka, Chichy i Janowiec byłyby jedną miejscowością. I choć na jednym brzegu rzeki jest Janowiec a na drugim Chichy, to w działaniu miejscowości trzymają wspólny front.

zabudowania-ChichyHistoria pałacu w Chichach jest opisana w innym miejscu tej strony. Posiadłość pozbawiona jest zabudowań gospodarczych, które w przeszłości ją otaczały. Pozostał w całkiem niezłym stanie budynek oranżerii dotykający ogrodzenia pałacu. Nie wchodzi on w skład posiadłości, ale pięknie odbija się w wodach stawu położonego przy północnej ścianie pałacu.

Więcej szczegółów o kościele w Chichach znajdą Państwo na stronie parafii.

 

 

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/chichy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge