rel='stylesheet' type='text/css'>

«

»

Bobrzany – Dożynki 2016

W tym roku były trudne żniwa. Upalna pogoda wysuszająca ziarno w kłosach przeplatała się z kilkudniowymi deszczami. Na początku sierpnia zboże w wielu miejscach było wyłożone a na dużych obszarach sczerniałe. Gdy tylko słońce wysuszyło po deszczach kłosy w pola wyjeżdżały maszyny. Udało się uchwycić  taki moment na polu Państwa Przysiężnych. Wnuk pana Jana Przysiężnego Piotr ruszył w pole kierując ogromnym kombajnem. Jego ojciec pan Zygmunt Przysiężny doglądał jak idzie synowi manewrowanie ogromną maszyną. Obok koszonego pola stał spory zagon lnu, sianego tradycyjnie przez Państwa Przysiężnych.

Obejrzyjcie w galerii te zmagania.

We wrześniu plony zostały zebrane ze wszystkich pól i można było świętować.

Jak co roku Święto Plonów rozpoczęła Msza św. o godzinie 16:00 odprawiona w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Chichach przez księdza proboszcza Adama Brzdęka. Powitał on w progach świątyni Starostów Dożynek 2016 niosących chleb z tegorocznych zbiorów i winogrona. Gromada dziewczynek dzielnie dźwigała ogromny wieniec dożynkowy, który został poświęcony w czasie Mszy św.

W tym roku Starostami zostali pani Halina Wasiak i pan Henryk Niechwiadowicz.

Po Mszy św. wszyscy udali się do Bobrzan na spotkanie dożynkowe w Wiejskiej Świetlicy. Zaproszenie pana sołtysa Bobrzan Mirosława Ziętala przyjęła pani burmistrz Małomic Małgorzata Sendecka. Ona też przyjęła z rąk Starostów poświęcony chleb dożynkowy a potem obdarowała słodyczami dziewczęcą asystę wieńca dożynkowego.

Pan Sołtys Bobrzan Mirosław Ziętal dziękował wszystkim za trud uprawy ziemi i dbanie o jej jak najlepsze plony, życzył dobrych owoców pracy rolników, dziękował sponsorom, dzięki którym mógł podjąć mieszkańców wioski i gości.

Uroczystość uświetnił swoim śpiewem zespół Kalina. Trzy panie rozpoczęły świętowanie  tradycyjną pieśnią „Plon, niesiemy plon”.

Śpiewają wspólnie od niedawna, ale podbiły serca mieszkańców Bobrzan i nie tylko. To był ich trzeci publiczny występ. Mają już nazwę i piękne stroje i śpiewają – ach, jak śpiewają.

Wielu śledziło ich tajemnicze wędrówki do pałacu w Chichach, późne powroty, nerwowe narady, jakieś zakupy i wieczny brak czasu. Teraz już wszystko stało się jasne.

Niech im się szczęści!

 

 

 

 

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/bobrzany-dozynki-2016/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge