rel='stylesheet' type='text/css'>

↑ Powrót do Album Wilhelminy

Rodzina Wilhelminy

Rodzice Wilhelminy

 

Matka – Anna Charlotte Dorothea von Medem

matkaWB

Obraz namalowany przez włoskiego malarza Marcello Bacciarelliego znajduje się w galerii Pałacu na Wodzie w Łazienkach

(ur. 3 lutego 1761 w Mesothen, zm. 20 sierpnia 1821 w Löbichau)

– hrabianka z arystokratycznej, niemieckiej rodziny von Medem.

Trzecia żona ostatniego księcia kurlandzkiego i wolnego pana stanowego Sycowa Petera Birona. Po ślubie z Piotrem Bironem została księżną Kurlandii i Semigalii. Znana także jako Dorothea (Dorota) Kurlandzka lub Dorota Biron. Prowadziła znany salon arystokratyczny w Berlinie, wykonywała także pewne zadania dyplomatyczne.

Z Piotrem Bironem miała pięcioro dzieci, z których wieku dorosłego dożyły tylko córki:

Wilhelmina – żona księcia Juliusza Armanda de Rohan-Guéménée, a później księcia Wasylego Trubeckiego i hrabiego Karola von Schulenburg-Vitzenburga

Paulina – żona księcia Fryderyka Hermana von Hohenzollern-Hechingen

Joanna – żona księcia Acarenza, Franciszka Pignatelliego de Bellmonte

Dorota – żona księcia Dino, Aleksandra Edmunda de Talleyrand-Périgord

Na stronach w innych krajach można przeczytać, że miała sześcioro dzieci:

With Peter von Biron:

Wilhelmine, Duchess of Sagan, mistress of Klemens Wenzel, Prince von Metternich

Pauline, Duchess of Sagan and Hohenzollern-Hechingen

Johanna Katharina, Duchess of Acerenza

Peter, died aged three (23 February 1787 – 25 March 1790)

Charlotte, died aged three as well

With Alexander Batowski:

Dorothea, (protegowana) protégé (and (domniemana kochanka) alleged mistress) of Talleyrand and wife of his (bratanek lub siostrzeniec) nephew the 2nd Duke of Talleyrand

palacyk

Pałac Loebichau koło Ronneburg, Niemcy, miejsce śmierci matki Wilhelminy

 

Ojciec – Piotr Biron

PBiron

Piotr Biron

 

 

(ur. 15 lutego 1724 w Mitawie, zm. 13 stycznia 1800 w Jeleniowie) − hrabia, ostatni książę Kurlandii i Semigalii w latach 1769-1795, książę Żagania w latach 1786-1800, wolny pan stanowy Sycowa w latach 1769-1800.
Peter Biron urodził się 15 lutego 1724 w Mitawie jako pierwszy syn Ernsta Johanna i Benigny Gottlieb von Trotta Treyden. Młodość Petra przypada na pobyt jego ojca na dworze carskim i zesłanie rodziny Bironów na Syberię. W 1762 został zrehabilitowany i mianowany generałem jazdy rosyjskiej.

W 1764 Ernst Johann ostatecznie odzyskał Kurlandię i Semigalię oraz dobra sycowskie. Przyszły wolny pan stanowy przybył do Sycowa 31 stycznia 1765 w celu obejrzenia odzyskanego majątku. Peter nadjechał do miasta od strony Kępna, toteż powitano go uroczyście na granicy państwa stanowego w Chojęcinie, a następnie w Bralinie został powitany przez burmistrza i mieszkańców miasteczka. Wjazd do Sycowa sygnalizował wystrzał armatni i dźwięk dzwonów kościelnych, a przed kolejne sześć dni obowiązki gospodarskie Petera polegały na przyjmowaniu gości. Podczas tej wizyty sukcesor Ernsta Johanna przekazał na potrzeby miasta 200 talarów, po 100 talarów na potrzeby obu szkół wyznaniowych oraz 70 talarów na zakup podręczników dla dzieci uczących się w tych szkołach. Peter Biron opuścił Syców 7 lutego.

25 listopada 1769 z powodu ciężkiej choroby ojca Peter przejął tytuł księcia kurlandzkiego i objął w posiadłość wszystkie dobra ojca, w tym również wolne państwo stanowe Syców. Wydarzenie to spowodowało trwały rozdźwięk między Peterem a jego młodszym bratem Karlem Ernstem, który rościł sobie prawa do państwa stanowego. W 1787 włączył w granice sycowskiego wolnego państwa stanowego zostały włączone wsie Tabor Wielki i Tabor Mały założone przez króla pruskiego Fryderyka II. Wolny pan stanowy zobowiązany był zapłacić jego następcy odszkodowanie w wysokości 100 000 talarów. W latach 1785-1789 z inicjatywy Petera wybudowano w Sycowie klasycystyczny kościół ewangelicki. Osobiście Bironowie nie uczestniczyli w otwarciu kościoła. Wizytowali oni miasto w październiku 1784, następnie w czerwcu 1797 witali w Sycowie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który wracał z Warszawy do Berlina. 21 czerwca 1798 rodzina książęca przyjmowała w mieście królową Luizę Pruską.

W 1786 książę Peter zakupił rozległe księstwo żagańskie, w którym rezydował od 1795 po utracie Kurlandii i Semigalii. W 1792 zakupił też dobra w okolicach czeskiego Nachodu.

Peter Biron był trzykrotnie żonaty. Najpierw z Karoliną von Waldeck (1765-1772), a potem a Eudoksją Jusupową (1774-1778). Ostatecznie pięcioro dzieci podarowała mu Dorothea von Medem (1779-1800). Jednak wieku dorosłego dożyły tylko cztery córki:

 • Katharina Friederike Wilhelmine (Wilhelmina Żagańska, 1781-1839),
 • Marie Luise Pauline (Paulina Żagańska, 1782-1845),
 • Charlotta Friederike Biron (1782/83-1791)
 • Johanna Catharine (1783-1876),
 • Peter (1787-1790),
 • Johanna Dorothea (Dorota Talleyrand, 1793-1862).

Peter Biron zmarł 13 stycznia 1800 w Jeleniowie. Pochowany został w krypcie pod wieżą Kościoła Łaski w Żaganiu. Jego śmierć zapoczątkowała spór do prawo do wolnego państwa stanowego pomiędzy jego bratankiem Gustavem Calixtem a jego córkami, który ostatecznie został wygrany przez syna Karla Ernsta.

Mitawa

Pałac w Mitawie, rezydencja rodu Bironów, miejsce urodzenia Ojca Wilhelminy (obecnie Mitawa to Jełgawa – miasto na Łotwie, w środkowej części kraju, ok. 45 km na południowy zachód od Rygi, przy ujściu rzeki Drykszny do Lelupy)

 

 

Mitawa2

Pałac w Mitawie

 

Pałac w Mitawie, rezydencja rodu Bironów, miejsce urodzenia Ojca Wilhelminy
(obecnie Mitawa to Jełgawa – miasto na Łotwie, w środkowej części kraju, ok. 45 km na południowy zachód od Rygi, przy ujściu rzeki Drykszny do Lelupy)

Galeria obrazów Matki i Ojca

matkaD

ok. 1782 roku obraz namalowany przez Friedricha Hartmanna Barisien znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

KSKurla

obraz z roku 1785 prawdopodobnie przedstawiający Dorotę księżną kurlandzką namalowany przez Angelikę Kauffmann (Museum Burg Posterstein – Posterstein, Thüringen Germany)

KSKurla2

ok. 1785 roku obraz przedstawia Dorotę księżną kurlandzką, autor i miejsce przechowywania obrazu nieznane( z jeannedepompadour.blogspot.com/2012/03/turquerie-in-portrait-paintings)


KSKurla-3

obraz namalowany przez Josepha Friedricha Augusta Darbes przedstawia Dorotę księżną Kurlandzką autor i miejsce przechowywania obrazu nieznane


KSKurla-4

obraz namalowany przez Antona Graffa przedstawia Dorotę księżną Kurlandzką i Żagańską, obraz znajduje się w galerii w pałacu w Żaganiu

KSKurla-5

obraz namalowany przez Antona Graffa przedstawia Dorotę księżną Kurlandzką i Żagańską, obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie


KSKurla-6

po 1804 r. obraz przedstawia Dorotę księżną kurlandzką, autor i miejsce przechowywania obrazu nieznane

 

PBiron2

Peter von Biron

 

PBiron3

Peter Biron

 

Siostry Wilhelminy Biron

PlBiron

Pauline Biron – siostra Wilhelminy

 

JoBiron

Joanna Biron – d’Acerenza- siostra Wilhelminy

DoBiron

Dorothee de Courlande – siostra Wilhelminy

 

 

Źródła informacji i obrazów:
http://sussle.org/t/Dorothea_von_Medem
http://www.gogmsite.net/empire-napoleonic-and-roman/dorothee-courlande-duchesse/ca-1830-dorothee-courlande-.html
http://sycow.wikia.com/wiki/Ernst_Johann_Biron_%28ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_kurlandzki%29
http://sycow.wikia.com/wiki/Benigna_Gottlieb_von_Trotha_Treyden
http://sycow.wikia.com/wiki/Peter_Biron
http://sycow.wikia.com/wiki/Dorothea_von_Medem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Biron

 

Permalink do tego artykułu: http://palacchichy.pl/album-wilhelminy/rodzina-wilhelminy/

1 komentarz

 1. Sławomir

  Najbardziej znana córka Piotra Birona.. Wiemy jednakże, że jego najmłodsza córką biologiczną była księżna Dorota czyli Dino von Talleyrand – Perigord. Jej ojcem biologicznym był polski dyplomata Aleksander Batowski. Księżna wykazała zmysł dyplomatyczny i niezwykłą inteligencję. To ona dbała o pałac w Żaganiu oraz pałac w Zatoniu.
  Była żoną wybitnego polityka Charlesa von Talleyranda – Perigord a po jego śmierci w Paryżu powróciła na stałe do pałacu w Żaganiu jednocześnie zrekonstruowała pałacyk w Zatoniu. Prowadziła ciekawe życie wymieniając korespondencję m.inn. z F.Lisztem i fantastycznym komediantem – A.Fredrą.
  Od kiedy ustabilizowało się jej życie pomagała ludziom biednym w Żaganiu. Była bardzo lubiana i bardzo popularna w Żaganiu gdzie znalazła swoją „drogę do nieba”. Pochowana w wieży kościoła Łaski w Żaganiu 1862r. Myślę, że można podziwiać atrybuty księżnej Dino z pięknymi cechami charakteru księżnej Daisy von Pless. Podziwiam obie wspaniałe księżne. SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge